حدیث روز
متن حديث

جمعه، 7 مهر 1402 Friday, 29 September 2023 ساعت آمار کلی سايت
تعداد کل نوشته ها : 888 تعداد خبرهای امروز : 3 تعداد اعضا : 5 تعداد دیدگاهها : 0
×
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر اهواز؛

لزوم پرداخت عوارض سبز توسط دستگاه های خدماتی همچون آبفا/ طبق قانون سازمان‌ها و موسسات وابسته به شهرداری باید از مالیات معاف شوند/ شرکت های بهره برداری نفت و گاز دین خود را به شهروندان خوزستانی ادا کنند

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر اهواز با اشاره به قانون عوارض سبز برای واحدهای خدماتی آلاینده مثل آبفا و لزوم پرداخت عوارض آلایندگی توسط این دستگاه ها و نیز قانون محاسبه مالیات صفر برای سازمان های وابسته به شهرداری که صد در صد سهام آن متعلق به شهرداری است، خواستار اقدام جدی از سوی امور مالیاتی شد.

پ
پ

به گزارش خط شهر و به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی کلانشهر اهواز علی مدد هاشم‌پور عصر روز یک‌شنبه ۸ مردادماه در نشست اعضای شورای اسلامی شهر اهواز و مدیرکل امور مالیاتی استان خوزستان اظهار کرد: تاکنون هشت‌ هزار میلیارد تومان از مطالبات عوارض آلایندگی استان خوزستان وصول شده است، اما برآورد می‌شود سهم شهرداری‌ها و دهیارهای استان تا پایان سال ۱۴۰۰ با لحاظ جرایم غیر قابل بخشش آن بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان باشد که در مجموع بالغ بر ۴۲ همت آن باقیمانده است. از استاندار خوزستان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان و سایر مسئولان استان انتظار می‌رود به‌صورت جدی تا حصول نتیجه وصول این مطالبات را از طریق دولت پیگیری کنند.

وی افزود: پیشنهاد می‌شود چنانچه به علت مشکلات نقدینگی امکان پرداخت نقدی بدهی معوق عوارض آلایندگی وجود نداشته باشد، دولت از طریق واگذاری سهام شرکت‌ها یا اسناد خزانه اسلامی یا صدور حواله نفت تهاتر کند و از این طریق بدهی کلان شرکت‌های نفتی آلاینده به شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان تسویه شود تا زمینه خدمات‌رسانی بیشتری به شهروندان فراهم گردد.

عضو شورای اسلامی شهر اهواز ادامه داد: چهار شرکت نفتی بزرگ آلاینده در محدوده استان که بر اساس رای دیوان عدالت اداری مشمول پرداخت یک درصد فروش، بعنوان عوارض آلایندگی شده اند. برآورد می شود از سال ۹۱ به بعد بالغ بر پنجاه هزار میلیارد تومان به شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان بدهی دارند،به مدیران محترم این شرکت ها توصیه می‌شود که در پرداخت بدهی معوق خود مقاومت ننمایند و دین خود را به شهروندان خوزستانی که به قول امام راحل(ره) دین خود را به اسلام ادا کردند با پرداخت بدهی عوارض آلایندگی معوق و جاری ادا نمایند.

وی تصریح کرد: با توجه به ماده ۲۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال ۱۴۰۰ واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی آلاینده که استانداردهای زیست محیطی را رعایت نمی‌کنند با نرخ‌های نیم درصد، یک درصد و ۱.۵ درصد به مأخذ فروش کالا یا خدمات مشمول عوارض سبز می‌شوند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه معیارهایی که در تعیین سطح آلایندگی واحدها مبنای عمل سازمان محیط زیست قرار می‌گیرند با تأخیر یک‌ساله آئین‌نامه آن در هیئت وزیران در پایان سال ۱۴۰۱ تصویب و ابلاغ شد اما شرکت‌های آلاینده از پرداخت عوارض آلایندگی در شش فصل گذشته (۱۸ ماه) خودداری کردند.

هاشم‌پور ادامه داد: با توجه به اینکه امور مالیاتی کشور و سازمان محیط زیست توافق کرده‌اند که تمام شرکت‌های آلاینده نیم درصد به صورت علی‌الحساب پرداخت کنند تا سنجش آلایندگی واحدهای آلاینده توسط آزمایشگاه معتمد انجام شود، امور مالیاتی استان در خصوص وصول نیم درصد عوارض آلایندگی صنایع آلاینده محدوده اهواز به صورت علی‌الحساب چه اقدامی انجام داده است؟

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده واحدهای خدماتی آلاینده هم مشمول عوارض سبز هستند و با عنایت به اینکه محیط زیست استان واحدهای خدماتی آلاینده از جمله آبفای اهواز را به عنوان واحدهای آلاینده اعلام کرده است، جهت اخذ عوارض سبز از این واحدها تاکنون چه اقدامی صورت گرفته است؟

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر اهواز اظهار کرد: بر اساس قانون، مالیات و عوارضی که در موقع خرید کالاها و خدمات توسط شهرداری‌ها برای انجام وظایف و خدمات قانونی پرداخت می‌شود، قابل تهاتر یا استرداد خواهد بود، چرا با وجود درخواست شهرداری و پرداخت بیش از پانزده سال عوارض و مالیات هنگام خرید کالا و خدمات هنوز ممیز مالیاتی برای رسیدگی مشخص نشده است، در حالی‌که در بعضی از کلانشهرها به صورت فصلی امور مالیاتی عوارض و مالیات پرداختی شهرداری را تهاتر یا مسترد می‌کنند.

وی تصریح کرد: سازمان‌های وابسته به شهرداری با توجه به اینکه شخصیت مستقلی طبق اساسنامه ندارند، چگونه باید تکالیف مالیاتی خود را انجام دهند؟ در این خصوص پیشنهاد می‌شود یک کارگروه برای حل این موضوع بین امور مالیاتی و شهرداری تشکیل شود.

هاشم‌پور تأکید کرد: به استناد قانون درآمد پایدار شهرداری‌ها دهیاری‌ها که مقرر کرده است مالیات سازمان‌ها و مؤسسات وابسته به شهرداری‌ها برای انجام وظایف ذاتی شهرداری در امور عمومی، شهری و خدماتی تشکیل شده‌اند و صد درصد سرمایه آن متعلق به شهرداری است، با نرخ صفر محاسبه شود، اما همچنان ممیزهای امور مالیاتی برای سازمان‌های وابسته برگ تشخیص مالیات عملکرد صادر می‌کنند.

هاشم پور ادامه داد: این در حالی است که به‌تازگی برای یکی از سازمان‌های وابسته به شهرداری که طی یکسال ۱.۵ میلیارد تومان درآمد داشته است، مبلغ ۱۹.۵ میلیارد تومان برگ تشخیص مالیات عملکرد آمده است.

شناسه : 764 09 مرداد 1402 - 13:12 89 بازدید ارسال توسط : admin

ثبت دیدگاه

تا کنون دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است. شما اولین دیدگاه را ارسال نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.